גגות אסבסט מדוע זה מסוכן לבריאות

גגות אסבסט נפוצים בישראל

האסבסט הוא חומר שאפשר למצוא בקלות במדינת ישראל. גגות רבים עשויים מאסבסט ולמעשה השימוש בו בתעשייה די רחב. ניתן לראות בעיקר בתים ישנים שעדיין בנויים בשיטה זו ובעיקר בבסיסיים צבאיים שעושים שימוש בסיבי האסבסט כדי לבנות בצורה קלה וזולה. עם זאת, בשנים האחרונות ישנו תהליך הפוך שכולל החלפת גגות אסבסט בגגות אחרים מעץ, בטון או כל חומר אחר שאינו מסכן את הבריאות.

הבנייה בשנים האחרונות כבר לא משתמשת באסבסט בכלל הסכנות הבריאותיות שלו ובאופן כללי בענף הבנייה כולו. האסבסט אמנם מכיל יתרונות רבים כמו אקוסטיקה טובה ויצירת חלקים עמידים לחום, יציקת צינורות ושימוש בגגות רעפים אך כיום הסכנות הבריאותיות שלו אינן מוטלות בספק ולכן מחליפים אותו למרות שהוא נפוץ מאוד בטבע.

האסבסט מסוכן עד כדי חקיקה כנגדו

החלפת גגות אסבסט מתבצעת אך ורק בגלל הסכנות הבריאותיות שלו. לצד כל השימושים הנפלאים שלו בתעשייה ובכל היתרונות שגלומים בו הבריאות מנצחת את הכול והאסבסט הוכרז כמסרטן. האסבסט עד כדי כך מסוכן שאף נעשתה חקיקה לגביו שקבעה הגבלות מאוד מחמירות בשימוש בו ואיסורים בחלק מהמקומות באופן טוטאלי. בנוסף, יצאה המדינה בתהליך של פירוק והחלפת גגות אסבסט כדי לא לחשוף אנשים נוספים לסכנות שטמונות בו.

חשוב לציין שיש כמה סוגי אסבסט והצעדים שננקטו נגד החומר מדברות בעיקר על אסבסט פריך, זהו סוג האסבסט המתפורר שכולנו נחשפנו אליו לפחות פעם אחת. בתקנות שנקבעו, נקבעו גם התנאים של אותם אנשים שימשיכו להתקין את האסבסט וגם הוראות ברורות למקום הפינוי שלו כמו גם דרך הפינוי.

 
החלפת גגות אסבסט

אז למה אסבסט מסוכן כל כך?

  • האוויר שאנו נושמים ממש לא נקי כמו שאנחנו חושבים. גם אם אתם גרים במקומות צלולים יחסית כמו ירושלים ולא ברמת חובב או במפרץ חיפה, כנראה שבאוויר שאתם נושמים יש מזהמים ולא מעט. המזהמים האלו מיקרוסקופיים וככל הנראה אתם לא תראו אותם גם אם מאוד תתאמצו והעובדה המזעזעת יותר היא שהם נכנסים לכם ממש עד לנאדית הריאה שם חלק מהם גם עוברים אליכם לדם בדיפוזיה. האוויר שאנו נושמים מזוהם ככל שיהיה הוא עדיין ברובו נקי ואין סכנה ממשית עד שהאסבסט מתחיל להתפורר.

  • כאשר האסבסט שלם הוא לא מסוכן בשום צורה. האסבסט בשלמותו יכול לתת לנו ליהנות מהיתרונות שלו בבידוד ובהגנה מחום אך כשהוא מתפורר מתחילות בעיות ולא קטנות. אי אפשר להבטיח שלמות לאורך זמן וגם אם האסבסט לא יקבל מכה חיצונית ולא יתעסקו איתו לאורך זמן הוא יקבל בלאי כמו כל חומר אחר ואז הוא יתחיל להתפורר מעצמו. האסבסט יכול להגיע אלינו גם מתנאי מזג אוויר של רוחות וגשמים, שיפוצים וכולה. אותו אבק שנוצר מהאסבסט יכול להגיע בקלות על ידי נשירה או על ידי רוח קלה ביותר לתוך האוויר שלידנו, אנחנו ננשום אותו ומשם התסריט כבר ידוע.

  • האסבסט יכול להישאף על ידינו ממש עד לריאות ואז הוא יכול לגרום למגוון רחב של בעיות החל מחלות ריאות, מחלות נשימתיות כרוניות וכמובן הנורא מכול, סרטן.
 

החלפת גגות אסבסט מצילה חיים

 
לא כדאי לזלזל בפגיעות של האסבסט שכן הוכח בפירוש שהוא פוגע ומקשרים אותו למחלות קיימות אצל אנשים שנחשפו אליו לאורך זמן. אם אתם לא רוצים להיכנס לסטטיסטיקה כדאי לכם להישמר היטב. בעיקר לתלמידי בית ספר, דיירי שכונות ישנות, סטודנטים שלומדים במכללות שיש להם חדרי לימוד ישנים, מטיילים שלא בקיאים ממה עשויה קורת הגג שהם ישנים מתחתיה הם אלו שחשופים לפגיעות האסבסט.