פירוק גגות אסבסט

פירוק גגות אסבסט הוא תהליך שהתחיל כבר לפני כמה שנים ומתעצם משנה לשנה. נדמה שהמשימה מורכבת וארוכה בגלל כמות גגות האסבסט שיש. מספרים לנו שהאסבסט הוא חומר מסוכן ומסרטן ושצריך להימנע ממנו בכל צורה שהיא אך למעשה השימוש בו בתעשייה רחב מאוד וניתן לראות שעצם העובדה שפירוק גגות אסבסט כל כך נפוץ אז כנראה שיש לו שימוש חיוני.

האסבסט אמנם חומר מסוכן מאוד אך יש לו יתרונות איכותיים מאוד. הוא חומר קל במיוחד, זול ונוח לשימוש והוא מעניק בידוד אקוסטי מעולה. האסבסט הוא חומר שקל מאוד לשלב בכל תעשייה וגם בגגות יש שימוש באותם יתרונות שגם מספקים עמידות איכותית מאוד לחום.
 
 
 

אז מה השתנה ביחס לאסבסט?

אסבסט הוא חומר גבישי שבסיבים שלו יש שימוש רחב בתעשייה. עדיין השימוש בו גדול מאוד אך בכל מה שקשור לחשיפה לתושבים המדינה החליטה לנקוט צעדים ולהתחיל תהליך של ולפרק את גגות האסבסט. החומר עדיין מכיל את כל היתרונות אך מחקרים מראים קשר בינו לבין מחלות נשימה קשות מאוד ואפילו סרטן הריאות. ישנם כמה סוגי אסבסט והשימוש בו לא יצא מהחוק לחלוטין אך הסוג המסוכן של האסבסט, האסבסט המתפורר או האסבסט הפריך, הוא זה שאין בו שימוש יותר בגגות מגורים או כל גג שמאכלס אנשים אפילו לזמן קצר.

מה בכלל מסוכן באסבסט?

האסבסט המסוכן, הפריך, לא מסוכן עד שהוא לא מתפורר. בסופו של דבר הוא יתפור ממכות חיצוניות, משיפוצים, ממפגעי מזג אוויר או מבלייה טבעית. האבק שלו ייכנס עד לריאות של האנשים שיושבים בחדר מתחתיו ושם הוא יכול לגרום למחלות קשות ובעיות נשימה שיכניסו אתכם לצרות צרורות.
פירוק גגות אסבסט

כיצד מתבצע פירוק גגות אסבסט ואיך המדינה משפיעה על התהליך?

  • כיוון שהחומר מסוכן לבריאות בצורה ישירה והשימוש בו כל כך נפוץ, פתחה המדינה בתהליך של פירוק גגות אסבסט שגם יגביר את התודעה של אנשים לסכנות שיש בו. הנפיצות של האסבסט בגגות בישראל גבוהה מאוד ובמצב הקיים היא מאוד בעייתית כך שהתהליך לפירוק שלו והחלפת כל הגגות ארוך מאוד ורחוק מלהסתיים.

  • תהליך פירוק גגות האסבסט מתבצע על ידי קבלנים מוסמכים בלבד. אם יש לכם גג אסבסט אתם לא רק שלא יכולים ומסוגלים לפרק אותו לבד אלא אתם לא יכולים לפי החוק. פירוק עצמאי יכול להיות גם מסוכן מאוד בגלל העבודה בגובה וגם בגלל הקרבה לחומר המסוכן הזה. רק קבלנים מורשים ומוסמכים יכולים להגיע אליכם, לפרק אותו וגם להוביל אותו בבטחה למטמנות מתאימות.

  • החומר הזה עד כדי כך לא בריא כך שהמדינה קבעה גם אתרים לפינוי אסבסט שיהיו מוגדרים מראש. כאשר החומר מפורק הוא מובל בבטחה ואפילו כשהוא נמצא באתר לפינוי אסבסט מרוחק מאנשים עדיין הוא מסוכן מאוד. האבק של האסבסט יכול להגיע לאוויר ועם הרוח להגיע עד לריאות של אנשים שיכולים להיפגע ולכן המדינה קבעה חוקים ונהלים נוקשים לגבי ההובלה שלו, דרך הפריקה שלו, דרך האחסנה שלו ובאלו מקומות ניתן להטמין אותו
 

כמה זמן לוקח פירוק גגות אסבסט?

 
הפירוק לוקח כמה שעות עד כמה ימים, תלוי בגודל הגג. חשוב מאוד לוודא את הסמכתו של הקבלן כדי שלא תותירו את האוויר בבית שלכם מזוהם ומסוכן. חשוב מאוד לצאת מהבית במשך התהליך ולהקשיב לכל הוראות הבטיחות שיעברו אליכם. האסבסט חומר מסוכן מאוד והוא נפוץ מאוד בעיקר בחדרי לימוד ישנים בבתי ספר ובמכללות, באכסניות ישנות, בבסיסיים צבאיים, בתים ישנים ועוד.