5 טיפים לתחזוקת ארגזי רוח

מה זה בכלל ארגז רוח?

גגות רעפים הם אמנם פופולריים מאוד, אולם הם בדרך כלל חלשים יותר מגגות בטון ומועדים יותר לנזקים של פגעי מזג האוויר. כדי למנוע את הנזקים הללו, ניתן להתקין על גבי גגות רעפים ארגזי רוח שהם מעין תוספת מתחת לשיפולי הגג. ארגז רוח מהווה תוספת שמשפרת את החוזק של הרעפים ומונעת חדירת רוח אליהם, כך שרוח שללא הארגז הייתה עלולה להוריד רעפים, לא יכולה לעשות זאת בנוכחות ארגז הרוח. בנוסף לכך, אמצעי זה מספק לגג בידוד רב יותר, כיוון שהוא כולא בתוכו שכבת אוויר שמהווה חומר מבודד.

יתרון נוסף של התקנת ארגזי הרוח הוא שמירה טובה על איטום הבית, שכן הם מחזקים את הרעפים ומאפשרים ניקוז יעיל ביותר של מי הגשמים. כדאי לדעת, שכיום מדובר באביזר שנחשב לדקורטיבי במיוחד.

מדוע חשוב לתחזק את ארגז הרוח ?

ברוב המקרים, ארגזי רוח ישנים היו עשויים מעץ, שהוא חומר שלא נחשב לעמיד במיוחד. העץ יכול להיהרס בעקבות מזיקים, או בעקבות רטיבות רבה שחודרת אליו. כיום נוטים להתקין ארגזים העשויים מאלומיניום. ארגזים אלו בהחלט נשחקים הרבה פחות מאחיהם העשויים מעץ, אך עדיין עלולים להיפגע מסתימות או מירידה של הציפוי.

תחזוקה טובה של ארגז רוח מכל סוג, מאפשר לשמור עליו לאורך זמן הן מבחינת התפקוד והן מבחינת האסתטיות. כעת, כדאי שתכירו חמישה טיפים שיעזרו לכם לשמור על ארגז הרוח שלכם.
 
ארגז רוח

ניקוי של הארגז

תחזוקה בסיסית של כמעט כל חפץ שניתן לחשוב עליו, כוללת ניקיון שלו באופן שוטף. במקרה של ארגזי הרוח, חוק זה תקף בהחלט. ניקוי שוטף של הארגז אחת לחודש לפחות, מאפשר להיפטר מכל מיני דברים שמזיקים לו.

הניקוי בראש ובראשונה מסייע בהיפטרות מלכלוך שסותם את פתחי הניקוז ומונע את הצטברותו והתקשותו עד כדי יצירת סתימה בלתי הפיכה. בנוסף, הניקוי מסייע במניעת מזיקים וכמו כן כמובן שמשפר את מראה הארגז בזכות הסרת הלכלוך.

 

ציפוי של הארגז הקיים באלומיניום

 
אם יש לכם ארגז רוח מעץ, הגיע הזמן שתעברו לטכנולוגיה מתקדמת יותר ונוחה יותר לשמירה על הגג שלכם. כיום משווקים בעיקר ארגזי רוח העשויים מאלומיניום ולא בכדי: מדובר בחומר קל, זול ועם עמידות גבוהה במיוחד למים ולנזקי מזג האוויר. לא חייבים לבצע החלפה מלאה של הארגז – ניתן לצפות את ארגז הרוח הקיים באלומיניום.
 

הדברת מזיקים

 
עניין זה הוא רלוונטי בעיקר לאלו עם ארגז רוח מעץ, אך לא רק. הדברת מזיקים היא חשובה מאוד לשמירה על ארגזי הרוח והיא צריכה להתבצע פעם בשנה או שנתיים. מזיקים קטנים עלולים לכרסם את העץ ומזיקים גדולים יותר כמו מכרסמים שונים, עלולים ליצור שקעים ולהרוס אפילו ארגזים מאלומיניום. לכן חשוב להקפיד על נושא זה.
 

בדיקת נזקים

 
 
בדיקה של נזקים לארגז הרוח שלכם צריכה להתבצע אחת למספר חודשים ואף בתדירות גבוהה יותר בחודשי החורף. מציאה מוקדמת של חורים או סדקים בארגז הרוח מונעת התרחבות של הבעיה למימדים גדולים שמצריכים החלפה, שהיא עניין יקר ומיותר. בדיקה עצמאית של הנזקים, או באמצעות איש מקצוע, מאפשרת לתת לבעיות טיפול נקודתי שהוא זול ומהיר.

חידוש הצביעה

 
רוב ארגזי הרוח המיוצרים כיום צבועים בדרך כזו או אחרת, במיוחד כאשר מדובר בארגזי אלומיניום שיש להם מראה דמוי עץ. צביעה מחודשת של הארגז תורמת בראש ובראשונה לשמירה על מראה האסתטי כחדש. אולם, מעבר לכך היא חשובה גם כן לשמירה עליו מפני רטיבות ונזקים נוספים.